POWSTANIE STYCZNIOWE 1863-1864

 

W dniu 16 czerwca 2024r. w Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe odbyło się wydarzenie pod nazwą Powstanie Styczniowe 1863-1864 „Honor i pamięć”, które zostało dofinansowane ze środków Biura „Niepodległa’’ w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864’’

O godzinie 9:00 w sali balowej Instytucji i Kultury  odbyła się konferencja naukowa o tematyce upamiętniającej Powstanie Styczniowe opierającej się na wydarzeniach, które miały miejsce na terenie województwa świętokrzyskiego. Tematy do dyskusji obejmowały m.in. epizody Powstania, wpływ wydarzeń związanych z rocznicami wybuchu Powstania na kształtowanie pamięci o insurekcji styczniowej oraz plany Marszałka Józefa Piłsudskiego dotyczące powstania powszechnego w 1914r. i ich związek z Powstaniem Styczniowym. Dyskusje te przeprowadzone zostały przez miłośników historii, którzy tego dnia gościli w naszym zamku.

Po zakończonej konferencji odbył się w ogrodach zamkowych Piknik Historyczny w ramach, którego o godzinie 15:00 odtworzona została potyczka z czasów Powstania Styczniowego. W potyczce została wykorzystana broń palna czarnoprochowa i biła, piechoty oraz kawaleria obu walczących stron. Przedstawiono również klasyczny przebieg zasadzki oddziału powstańczego, w której zaatakowana została kolumna wojsk carskich.  Grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały obozowiska powstańcze wraz ze sposobami tworzenia improwizowanej broni oraz uzbrojenie carskiej piechoty.

Dzięki pokazom pirotechniki oraz efektom specjalnym turyści przenieśli się w ten trudny dla nas czas Powstania Styczniowego.

Dziękujemy wszystkim za obecność. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczyniły się do poszerzenia świadomości i wiedzy o Powstaniu Styczniowym.